Jucătorii Uruguay-ului au făcut tot ce au putut pentru a câştiga meciul de ieri seară cu Olanda, dar cu toate acestea nu au reuşit să învingă, a subliniat la finalul partidei Alvaro Pereira, fostul jucător al echipei CFR Cluj, titular în semifinală pentru Uruguay.
Internaţionalul român Cristian Chivu (foto) va sosi vineri la Cluj-Napoca, în calitate de invitat special al turneului final al Ligii Naţionale de Fotbal Amator organizate de Bergenbier, companie al cărei ambasador este recentul câştigător, cu Internazionale Milano, al Ligii Campionilor.
O reţea de trafic de persoane, cu prostituate din Cluj, a fost destructurată de DIICOT Braşov. Liderii reţelei sunt doi deţinuţi de la Penitenciarul Codlea, care timp de aproape un an i-au coordonat din închisoare, prin telefoanele mobile, pe ceilalţi membri ai grupării, care racolau tinere şi le obligau să se prostitueze, informează Mediafax.
Suma totală de fonduri europene alocată proiectelor de dezvoltare în Ardealul de Nord prin Programul Operaţional Regional (POR) depăşeşte 189 milioane de euro, după ce astăzi au fost semnate opt nouă contracte de finanţare, în valoare de 43,8 milioane de euro. Niciunul dintre aceste proiecte însă nu va fi implementat în Cluj
Obiectivul echipei Unirea Floreşti (foto, în galben), promovată în premieră în Liga a 3-a la fotbal, este evitarea retrogradării, însă conducerea clubului nu exclude nici o clasare în prima parte a clasamentului, conform preşedintelui Consiliului de Administraţie al clubului, Ioan Maja.
Majorarea TVA a fost o greşeală, crede preşedintele Traian Băsescu, într-un interviu pentru radioul public. El susţine încă că impozitarea tuturor veniturilor cu 16% este o soluţie bună şi avertizează că aparatul bugetar trebuie redus cu cel puţin 20%. În caz contrar, salariile vor fi tăiate din nou cu 25% de la 1 ianuarie 2011.
Un transport de şapte tone de alimente de bază a pornit în această după-masă din Cluj-Napoca spre sinistraţii din Dorohoi, judeţul Botoşani.
De la judeţul cu cele mai multe posturi vacante pentru şomeri din ţară, Clujul are în această săptămână doar 23 de posturi libere, potrivit unei evidenţe a Agenţiei Naţionale de Ocupare a Forţei de Muncă.
Utilizarea autostrăzilor din România ar putea fi taxată, din vara anului viitor, cu 3 sau 4 euro pe suta de kilometri, a declarat, miercuri, la Calafat, ministrul Transporturilor, Radu Berceanu. Banii vor fi folosiţi pentru întreţinerea autostrăzilor.