Asaltul de pe Cluj Arena, fără succes pentru Pandurii GALERIE FOTO

Pandurii Târgu-Jiu a pierdut, la Cluj, prima manşă din play-off-ul Europa League, fiind învinsă de Sporting Braga. Şansele minime de calificare se joacă peste o săptămână, în Portugalia.

Cu peste 6000 de oameni în spate, formaţia lui Cristi Pustai a irosit câteva şanse bune de gol pe Cluj Arena, însă Braga a marcat în debutul reprizei secunde, iar apoi a ţinut de rezultat. Returul se va juca peste o săptămână, însă gorjenii au şanse mici de calificare în grupele Europa League.

"Avem şansa de a intra în istorie" spunea antrenorul Cristi Pustai înaintea partidei. Profesorul avea la activ o mare surpriză, eliminând-o pe Mainz când antrena la Mediaş. Braga s-a schimbat mult faţă de sezonul trecut când dădea piept cu CFR-ul lui Andone în Liga Campionilor: şi-a pierdut cei mai importanţi jucători, pe Hugo Viana, Mosoro şi Ismalily, dar şi-a schimbat şi antrenorul, Jose Peseiro fiind înlocuit cu Jesualdo Fereira în această vară. Tehnicianul şi-a menajat mai mulţi fotbalişti pentru partida cu Pandurii, dar echipa sa joacă la fel, e croită pe atac.
Totuşi, prima ocazie a aparţinut gorjenilor, însă Eric a ratat ţinta, şutând puţin peste poartă (6). Ruben Micael, cel mai bine cotat fotbalist din lotul portughezilor, a răspuns imediat cu o execuţie din marginea careului. Stanca a răsuflat uşurat, balonul a ocolit poarta (19) , iar Matulevicius putea fi eroul Pandurilor două minute mai târziu, dar lituanianul a ratat din poziţie foarte bună. Eric putea şi el dechide scorul, însă a fost blocat în ultimul moment de Santos.

0-0 la pauză, iar Pandurii reveneau cu încredere de la cabine. Pustai i-a încurajat pe jucători, Eric şi-a încercat şansa cu un şut de la marginea careului, dar mingea a trecut peste poartă (49). Elanul românilor a fost tăiat brusc! Ruben Micael a lovit bara, iar apoi Yazalde a marcat pentru 1-0. Fără să forţeze, fără să impresioneze, Braga a deschis scorul (51). Momcilovic a fost blocat apoi de Eduardo (61),

Pandurii au forţat şi mai mult, mai ales după intrarea energică a lui Buleică, însă oaspeţii au rezistat până la final. Pandurii nu e CFR-ul din sezonul trecut, iar Sporting Braga se poate gândi deja la grupele Europa League. Returul se va disputa peste o săptămână în Portugalia. 7

Seară neagră pentru echipele româneşti

Tot în play-off-ul Europa League au mai evoluat Astra Giurgiu şi Petrolul Ploieşti. Giurgiuvenii au pierdut în deplasare cu Maccabi Haifa cu 2-0, iar Petrolul lui Cosmin Contra s-a făcut de râs în Anglia şi a încasat un 5-1 umilitor pe terenul lui Swansea.

Pandurii - Sporting Braga 0-1 (0-0)

A marcat: Yazalde (51),
Stadion: Cluj Arena, Spectatori: 6000

Pandurii: Stanca- Unguruşan, Erico, Paraskevas, Momcolovic - Mamele (Sipo, 56) - Nicoară (Buleică, 55), Anton, Breeveld (Androvic, 80) - Eric- Matulevicius
Antrenor: Cristi Pustai

Sporting: Eduardo - Joaozinho, Coelho, Santos, Baiano - Micael, Carlos, Mauro, Agra (Pardo, 64) - Alan (Custodio, 73), Yazalde
Antrenor: Jesualdo Fereira

Cartonaşe galbene: Nicoară (52), Breeveld (79) / Yazalde (52)

Au arbitrat: Florian Meyer - Holger Henschel, Christoph Bornhorst (toţi Germania)