O jurnalistă a postului de radio rus Ekho Moskvy a fost înjunghiată, luni, de către un bărbat care a pătruns cu forţa în sediul instituţiei din Moscova, având asupra lui un cuţit.
Simona Halep a debutat luni la Turneul Campioanelor de la Singapore cu victorie clară, 6-4, 6-2 în faţa Carolinei Garcia.
Cristian Borcea rămâne în închisoare, a decis luni Tribunalul Ilfov, după ce prima instanţă stabilise că acesta poate fi eliberat condiţionat.
Preşedintele interimar al USR, Elek Levente, a declarat că regretă retragerea deputatului Uniunii, Cristian Seidler, din competiţia pentru preşedinţia partidului, arătând că, în cazul în care ar fi câştigat alegerile, acesta ar fi fost un lider „valoros”.
Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, a declarat la Iaşi că speră să nu existe „o dinamică crescândă a ratei criminalităţi”, mai ales că serviciile de probaţiune au luat măsuri de supraveghere a celor eliberaţi, după intrarea în vigoare a recursului compensatoriu.
Blocul Naţional Sindical a organizat pichete în capitală şi în 29 de judeţe, sindicaliştii fiind nemulţumiţi de transferul contribuţiilor sociale integral în sarcina salariatului, de la 1 ianuarie.
Sociologul Mirel Palada a cerut, luni, Senatului un punct de vedere cu privire la emisiunea în timpul căreia l-a agresat pe senatorul USR Mihai Goţiu, susţinând că acesta l-a insultat, făcând afirmaţii jignitoare, de natură a-i prejudicia dreptul la imagine şi reputaţia.
Potrivit Eurostat, România este una dintre cele trei state ale Uniunii Europene care au înregistrat, în 2016, un deficit guvernamental egal sau mai mare de 3% din PIB.
Fondul de premiere pentru extragerea lunară a bonurilor fiscale este de un milion de lei, din care vor fi acordate cel mult 100 de premii.