Victorie spectaculoasă pentru "Şepcile roşii". "U" Cluj - Unirea Floreşti 9-1

Victorie spectaculoasă pentru
Înaintea meciului, s-a ţinut un moment de reculegere în memoria lui Ioan Gyuri Pascu. Îndrăgitul actor era un mare fan al Universităţii.

"U" Cluj a învins cu 9-1 Unirea Floreşti, miercuri, pe Cluj Arena, în runda cu numărul cinci din Liga a IV-a.

Golurile "studenţilor" au fost marcate de Adrian Pintea (min. 2, 8, 59), Iuliu Haţiegan (min. 21, 51), Brian Lemac (min. 12), Mădălin Bercea (min. 63), Dorin Goga (min. 73) şi Cristian Kilin (min. 82). Unicul gol al oaspeţilor a fost semnat de Paul Timoc (min. 9).

Este a patra victorie consecutivă obţinută de "Şepcile roşii" în actuala stagiune. În prima etapă, formaţia lui Marius Popescu a stat.

Înaintea meciului, s-a ţinut un moment de reculegere în memoria lui Ioan Gyuri Pascu. Îndrăgitul actor a decedat luni, la vârsta de 55 ani, în urma unui stop cardiorespirator. Fostul membru al grupului de umor Divertis era un mare fan al Universităţii.

"U" a început meciul în forţă, deschizând scorul prin Adrian Pintea (`2). 6 minute mai târziu, mijlocaşul de 17 ani a realizat dubla.

Unirea Floreşti a redus din handicap prin Paul Timoc (`9), la capătul unui corner. În minutul 12, însă, "studenţii" au refăcut diferenţa de două goluri prin Brian Lemac.

Elevii lui "Papi" au continuat să domine, iar în minutul 21, Haţiegan a înscris pentru 4-1. Acelaşi jucător a dus mărit avantajul la 5-1, în minutul 51.

7 minute mai târziu, Adrian Pintea a realizat hatt-trick-ul după un gol cu capul. În minutul 63, nou intratul Mădălin Bercea a înscris pentru 7-1.

În minutul 63, Dorin Goga a semnat cel mai frumos gol al partidei. Atacantul de 32 a marcat pentru 8-1 din semi-foarfecă.

Scorul final a fost stabilit de Cristian Kilin, în minutul 82.

La capătul acestui rezultat, "U" Cluj acumulează 12 puncte şi urcă provizoriu pe locul 1. Unirea Floreşti rămâne pe locul 11, cu doar 3 puncte.

Pentru "alb-negri" urmează un meci cu Sticla Arieşul Turda, în deplasare. Partida se dispută sâmbătă, de la ora 11:00. Tot sâmbătă, de la aceeaşi oră, Unirea Floreşti va da piept, acasă, cu Tritenii de Jos.

FC UNIVERSITATEA CLUJ - UNIREA FLOREŞTI 9-1 (4-1)

Locaţie: Cluj Arena

"U" Cluj (4-2-3-1): Rareş Pop - Florin Fizeşan, Abrudan (Irimie `46), Cîndea, Hîmpea - Gabriel Giurgiu (C) (Kilin `68), Moşuţi - Brian Lemac (Paşca `76), Adrian Pintea (Bercea `59), Dorin Goga - Haţiegan

Rezerve: Man, Horaţiu Popa, Nistor, Irimie, Paşca, Bercea, Kilin

Antrenor: Marius Popescu

Au marcat: Adrian Pintea (min. 2, 8, 59), Iuliu Haţiegan (min. 21, 51), Brian Lemac (min. 12), Mădălin Bercea (min. 63), Dorin Goga (min. 73) şi Cristian Kilin (min. 82)/ Paul Timoc (min. 9)