”U” Cluj s-a impus categoric la Mihai Viteazu

”U” Cluj a câștigat cu 6-1 deplasarea de la Arieșul Mihai Viteazu, sâmbătă, în etapa cu numărul 28 din liga a patra.

Elevii lui Marius Popescu au deschis scorul în minutul 11, prin Fizeșan. Avantajul de pe tabelă a fost dublat de Dorin Goga (41). După pauză, Brian Lemac (60) a înscris pentru 3-0. Gazdele au redus din handicap prin Andrei Pop (64), dar același Goga (66) a refăcut diferența de trei goluri. S-a terminat 6-1 pentru "U" Cluj, după reușitele lui Takacs (81) și Chiorean (84).

Universitatea Cluj înregistrează, astfel, a 25-a victorie din campionat. "Studenții" sunt liderii seriei, cu 76 puncte. Pentru trupa lui "Papi" urmează două meciuri cu Armenopolis Gherla. Primul va avea loc miercuri, de la ora 17:00, la Gherla, în Cupa României, iar al doilea duminica viitoare, de la ora 18:00, pe Cluj Arena, în campionat.

Arieșul Mihai Viteazu - Universitatea Cluj 1-6 (0-2)

Au marcat: Fizeșan (11), Goga (41, 66), Lemac (60), Takacs (81), Chiorean (84)/ Pop (64)

Arieșul: Ionele - Crișan, Florea, Mărginean, Boboia - Buglea, Moldovan, Ignat, Luca - Pop, Varga. Antrenor: Lucian Roșu

"U" Cluj (4-2-3-1): Pop - Budăcan, Abrudan, Ionescu, Manu - Budin, Fizeșan - Takacs, Goga, Hîmpea - Lemac. Antrenor: Marius Popescu

Au mai intrat: Telcean, Chiorean, Pintea, Hordouan

Stadion: Baza Sportivă "Arieșul" / Mihai Viteazu