Simona Halep s-a calificat în sferturi la Wimbledon

Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 3, s-a calificat în sferturile turneului de la Wimbledon după ce a învins-o cu scorul de 6-3, 6-3 pe Zarina Dias (Kazahstan), poziţia 72 în ierarhia mondială.

Simona Halep a învins-o pe Zarina Diyas în optimile de finală de la Wimbledon, scor 6-3, 6-0, şi a devenit doar a doua jucătoare din România care se califică în această fază la turneul de Mare Şlem din Londra.

Simona a continuat forma bună arătată în faţa Belindei Bencic şi s-a distrat cu Diyas în această după-amiază. A făcut un break din startul partidei şi apoi a controlat meciul pe tot parcursul lui.

De altfel, pe propriul serviciu a pierdut doar 3 puncte în primul set.

Manşa secundă a fost şi mai lejeră, iar Simona nu i-a dat nici o şansă adversarei din Kazahstan. S-a calificat în sferturi, la fel ca la Australian Open şi a devenit doar a doua jucătoare din România care accede în această fază a competiţiei la Wimbledon. Până acum, doar Virginia Ruzici a mai ajuns, în două rânduri.