Simona Halep, calificare fără emoții în "careul de ași" la Wimbledon

| Foto: wtatennis.com

Fostul lider mondial nu a întâmpinat mari probleme în fața Amandei Anisimova (25 WTA), pe care a învins-o într-o oră și 5 minute, scor 6-2, 6-4.

Românca a început foarte bine și a reușit primul break încă din game-ul al treilea. Halep a dominat jocul, dar a beneficiat și de erorile adversarei. Astfel, și-a adjudecat primul set după doar 30 de minute, scor 6-2.

Setul secund a fost identic cu primul, fostul lider mondial reușind primul break în același game cu numărul 3. Deși Anisimova a forțat o revenire în meci, Simona Halep și-a păstrat concentrarea și s-a impus cu 6-2, 6-4, într-o oră și 5 minute.

În penultimul act al competiției, fostul lider mondial se va duela cu învingătoarea dintre Ajla Tomljanovic (44 WTA) și Elena Rybakina (23 WTA).