Dezamăgire la Wimbledon. Simona Halep a ratat calificarea în marea finală

| Foto: facebook.com/wimbledon

Fostul lider mondial a pierdut în două seturi în fața Elenei Rybakina (23 WTA), scor 6-3, 6-3.

Jucătoarea care reprezintă Kazahstanul a început excelent partida, cu 3 game-uri câștigate. Simona Halep a întâmpinat probleme la returul Elenei Rybakina, care și-a adjudecat primul set, scor 6-3 în 38 de minute.

Sportiva în vârstă de 23 de ani aflată la prima semifinală de Grand Slam a început bine și setul secund, cu un break. În ciuda efoturilor Simonei Halep, Elena Rybakina și-a păstrat concentrarea și s-a impus în cele din urmă, scor 6-3, 6-3, într-o oră și 17 minute.

În marea finală, jucătoarea de 23 de ani se va duela cu Ons Jabeur (2 WTA), care a trecut în penultimul act de Tatijana Maria (103 WTA), scor 6-2, 3-6, 6-1.