Șoc în tenis. Campioana de la Wimbledon 2023, suspendată 4 ani
- Scris de Ziua de Cluj
- azi, 17:09
- Sport
- Ascultă știrea
Fosta campioană de la Wimbledon, Markéta Vondroušová, a fost suspendată timp de patru ani din tenisul profesionist, după ce a refuzat să ofere o probă în cadrul unui control antidoping desfășurat în decembrie 2025, a anunțat Agenția Internațională pentru Integritatea Tenisului (ITIA).
Decizia a fost luată de un tribunal independent, care a considerat că sportiva cehă nu a avut un motiv întemeiat pentru a refuza testul efectuat în afara competiției, la domiciliul său. În consecință, refuzul este tratat la fel ca un rezultat pozitiv la dopaj, conform regulamentelor antidoping din tenis, conform Gsp.ro.
Incidentul a avut loc pe 3 decembrie 2025, când un ofițer de control antidoping s-a prezentat pentru un test inopinat. Vondroušová a susținut ulterior că s-a simțit speriată și stresată, invocând probleme de sănătate mintală și îngrijorări legate de siguranța sa, mai ales după ce a pus sub semnul întrebării modul în care oficialul s-a identificat.
Cu toate acestea, ITIA a menționat că regulamentul este strict: refuzul unui test reprezintă o încălcare majoră a normelor de integritate sportivă. Jucătoarea, în vârstă de 26 de ani, a declarat că nu a avut niciodată un test pozitiv de dopaj și că va analiza, împreună cu echipa sa juridică, posibilitatea unui apel.
Suspendarea este valabilă până pe 21 iunie 2030, perioadă în care sportiva nu va putea participa la nicio competiție oficială din circuitul WTA sau la turneele de Grand Slam.











