“U” Jolidon a “rupt” ghinionul deplasărilor şi a câştigat la Vâlcea

După patru înfrângeri consecutive în deplasare, Universitatea Jolidon Cluj a bătut la Vâlcea şi e pe cinci în clasament după 19 etape disputate.

Clujencele s-au deplasat sâmbătă la Vâlcea şi sperau să câştige după o serie neagră de patru înfrângeri al rând pe terenuri străine. Meciul a fost echilibrat, iar la pauză tabela a indicat un avantaj minim pentru formaţia clujeană, 13-12. În repriza a doua "U" a început să se distanţeze şi a ieşit învingătoare cu 30-25, rezultat care îi dă încredere în perspectiva etapelor următoare. După acest rezultat, "U" a ajuns la 33 de puncte şi se menţine pe locul 5 în clasament , iar cu un succes cu CSM Ploieşti în etapa a XX-a îi va asigura şi matematic calificarea în play-off. Liga Naţională de Handbal feminin a trecut din acest an la sistemul play-off, play-out. Astfel, la finalul sezonului regulat, primele şase formaţii se vor lupta între ele pentru titlul de campioană.

HCM Rm. Vâlcea-"U" Jolidon Cluj 25-30 (12-13)
HCM Rm. Vâlcea: Guiu, Sîntămărean (portari), Craiu 4 goluri, Vădineanu 4, Luca 4, Lazarin 3, Constantinescu R. 3, Pătuleanu 3, Stoicănescu 2, Cherăscu 1
"U" Jolidon: Măzăreanu, Enache (portari), Ani-Senocico 10 goluri, Chintoan 7, Vintilă 7, Mihai 3, Florea 1, Paraschiv 1, Laslo 1
Aruncări de la 7m: 3/1, respectiv 6/6

Eliminări: Lazarin, Vădineanu, respectiv Ivan, Ani-Senocico