Winners Open 2021. Mihaela Buzărnescu s-a calificat în semifinalele turneului WTA 250 de la Cluj-Napoca

| Foto: facebook.com/winnersopen

Jucătoarea clasată pe locul 170 mondial a trecut de Kristyna Pliskova, scor 7-5, 6-3, într-o oră și 28 de minute.

Primul set a fost unul echilibrat, deși Pliskova a început bine și a condus cu 3-1. Miki Buzărnescu a avut parte de o revenire spectaculoasă și a readus echilibrul. Jocul bun s-a menținut până la finalul setului, iar românca s-a impus cu 7-5.

În setul secund, Buzărnescu a început excelent, profitând și de o scădere vizibilă a nivelului de joc al adversarei. Pliskova nu a reușit să facă față prestației bune a jucătoarei de pe locul 170 WTA, care s-a impus în două seturi, scor 7-5, 6-3.

În semifinalele Winners Open 2021, Mihaela Buzărnescu se va duela cu egiptianca Mayar Sherif.

Pe tabloul de dublu se dispută de la această oră duelul dintre perechile Bondar/Eikeri și Piter/Sherif.