Un fost antrenor de la "U" și-a pălmuit un jucător. Care a fost motivul

Un fost antrenor de la
Un fost antrenor al Universității Cluj și-a pălmuit un jucător, luni seara, în timpul unui meci din Liga 1.

Tehnicianul lui FC Botoșani, Leo Grozavu, i-a administrat două palme peste față lui Cătălin Golofca, în minutul 83 al meciului cu Astra, câștigat cu 3-0 de giurgiuveni. Întrebat la finalul partidei de ce a recurs la acest gest, antrenorul de 49 ani s-a scuzat pe motivul unei prestații mai slabe a elevului său, scriu jurnaliștiii de la Gazeta Sporturilor.

Intrat pe teren în minutul 32, Golofca a fost schimbat către finalul meciului cu Herghelegiu, moment când s-a produs și incidentul respectiv.

"Golofca m-a supărat pentru că știa ce are de făcut, după o perioadă lungă de absență pe care a avut-o din cauza unei prostii, acum nu a avut o prestație prea bună, așa că l-am schimbat. Am avut o ieșire mai puțin controlată, dar ăsta e cel mai important lucru de discutat după acest meci ?", a declarat antrenorul botoșînenilor, conform sursei citate.

FC Botoșani a ratat accederea în play-off, moldovenii terminând sezonul regulat pe locul 8, cu 32 puncte, la 9 puncte distanță de prima poziție care i-ar fi permis calificarea între primele 6 formații.

De-a lungul careierei, Leo Grozavu le-a mai pregătit pe FC Zalău (2003-05), "U" Cluj (2005-06), FC Baia Mare (2007), FC Botoșani (2007-08, 2014 - prezent), FC Vaslui (2008-09, asistent), Academia Hagi (2010-11), CSM Poli Iași (2011) și Știința Bacău (2011-12).

În actuala ediție de campionat, Grozavu a bifat 9 victorii, 5 egaluri și 12 înfrângeri cu botoșănenii.