Transylvania Open 2023. O nouă victorie pentru Daria Snigur la Cluj

| Foto: ZIUA de Cluj

Ucraineanca a câștigat în trei seturi contra Annei-Lena Friedsam, scor 6-0, 1-6, 6-4, după o oră și 39 de minute.

Daria Snigur a început furtunos meciul din BT Arena și și-a adjudecat primul set, scor 6-0, în doar 21 de minute.

În setul secund, balanța s-a înclinat în partea opusă, iar Anna-Lena Friedsam a dominat. Mai mult, jucătoarea din Germania s-a impus cu 6-1 și a trimis prelungit suspansul.

Setul decisiv a început echilibrat, da Snigur a preluat inițiativa și s-a îndreptat spre victorie. Tânăra ucraineancă s-a impus, scor 6-0, 1-6, 6-4 și a obținut calificarea în sferturile de finală.

Pe terenul 2 s-a disputat întâlnirea de pe tabloul de dublu, dintre perechile Ghioroaie/Țig și Bondar/Zimmeramann, iar cele din urmă au câștigat, scor 6-4, 7-5.

Pe terenul central urmează întâlnirea dintre Yanina Wickmayer, favorita 6 a turneului, și Jil Teichmann. Pe terenul 2 va începe meciul de dublu, dintre perechile Lumsden/Ponchet și Jakupovic/Khromacheva.