Transylvania Open 2023. Miriam Bulgaru a luptat eroic, dar a fost învinsă de Rebeka Masarova

| Foto: ZIUA de Cluj

Favorita 4 a turneului de la Cluj a trecut de româncă, scor 3-6, 7-6(10-8), 6-0, după două ore și 38 de minute.

Deși sunt despărțite de mai bine de 140 de locuri în ierarhia mondială, diferența dintre cele două jucătoare nu s-a văzut și pe teren. Ambele sportive au avut probleme la serviciu, în românca a fost cea care a speculat seria de erori ale adversarei și și-a adjudecat primul set, scor 6-3.

Setul secund a început un un prim game ce a durat aproximativ un sfert de oră, dar și cu o răbufnire a ibericei, care a ajuns la 5-0. Susținută puternic din tribune, Miriam Bulgaru nu a cedat și după ce a recuperat a preluat și conducerea la 6-5. Totuși, Masarova nu a e renunțat și s-a impus în tie-break cu 10-8.

Vizibil afectată din punct de vedere fizic, românca a cerut time-out medical după cel de-al treilea game din decisiv, însă nu a mai putut reveni în joc. Iberica a controlat și s-a impus, scor 3-6, 7-6(10-8), 6-0.

Pe terenul 2, perechea Niculescu/Friedsam. favoritele 4 ale turneului, au trecut de cuplul Bara/Cristian, scor 6-4, 6-1.

Pe terenul central, ultimul meci al zilei va fi cel dintre Patricia Țig și Ekaterina Makarova.