Surpriză la Transylvania Open 2023. Cea de-a treia favorită a fost eliminată în primul tur

| Foto: ZIUA de Cluj

Greet Minnen (59 WTA) a fost învinsă de Daria Snigur (154 WTA), scor 6-3, 6-2, într-o oră și 7 minute.

Belgianca a început slab jocul, iar adversara a reușit un break. Minnen a revenit imediat, însă ucraineanca a arătat un moral mai bun și și-a adjudecat primul set, scor 6-3.

Snigur, cea care a fost ultima adversară a Simonei Halep înainte de suspendare, a menținut ritmul bun și în sfertul secund.

Aflată pe locul 154 WTA, sportiva din Ucraina a reușit surpriza în fața celei de-a treia favorite, pe care a învins-o scor 6-3, 6-2.

Pe terenul 2 se dispută întâlnirea dintre Anna Bondar și Anastasiya Soboleva.

În schimb, pe terenul central urmează duelul dintre Ilona Ghioroaie și Anna-Lena Friedsam.