Rugby-ştii clujeni, învişi acasă de campioni

Cu mulţi indisponibili în lot, „U" Cluj nu a avut nici o şansă la rugby în faţa Timişoarei şi a cedat sâmbătă cu 45-3.

Deşi nu au forţat, bănăţenii s-au impus cu o diferenţă confortabilă, reuşind să marcheze şapte încercări la Cluj, în ultima etapă a turului sezonului regulat. Fără şapte jucători care au absentat din motive medicale, clujenii au făcut faţă doar în primele 25 de minute. Timişoara a înscris un eseu, iar Paraschiv, de la „U" a înscris trei puncte. „Studenţii" s-au zbătut mult, însă au cedat iniţiativa complet, iar timişorenii s-au desprins pe tabelă. La pauză scorul a fost 3-31 pentru Timişoara. Şi în repriza secundă campionii au dominat, iar meciul s-a încheiat cu 45-3. Într-o altă partidă jucată, Ştiinţa Baia Mare a surclasat-o pe Dinamo Bucureşti pe stadionul ‘'Florea Dumitrache'' cu 71-0.

În şase partide jucate, "U" Cluj a reuşit o singură victorie şi termină turul de campionat cu doar 5 puncte. În etapa următoare, "studenţii" au parte de un alt duel tare, urmând să evolueze pe teren propriu împotriva formaţiei Ştiinţa Baia Mare, liderul la zi al campionatului. Partida se va juca pe 3 mai, de la ora 17:00. În clasament, pe primul loc se află Ştiinţa Baia Mare, cu 24 puncte (6 jocuri), urmată de RCM Timişoara, 23 p (6 j), Steaua, 17 p (5 j), Farul Constanţa, 10 p (6 j), etc.