Rugby: "Stejarii" s-au impus în fața Portugaliei pe Cluj Arena FOTO

Rugby:
Echipa de rugby a României începe cu dreptul a doua parte a sezonului 2013/2014 în Cupa Europeană a Națiunilor, cu o victorie în fața Portugaliei: 24-0 în favoarea gazdelor. Meciul a avut loc în această după masă, pe Cluj Arena. În urma acestui rezultat, tricolorii rămân cu șanse de a se califica la Cupa Mondială din Anglia din 2015.

Urmăriți o FOTO GALERIE de la meci, semnată Eugen Olariu.

„Stejarii" au deschis scorul prin Florin Vlaicu, după o lovitură de pedeapsă, şi tot el a dus scorul la 6-0 prin acelaşi procedeu. Primul eseu al partidei i-a încins la maxim pe cei aproape 6000 de fani prezenţi pe stadion. Cătălin Fercu a pătruns irezistibil, Csaba Gall a continuat, iar Andrei Rădoi a culcat balonul în terenul de ţintă advers. Vlaicu a transformat fără emoţii, iar scorul devenea 13-0. Repriza s-a încheiat cu o nouă lovitură de pedepasă transformată de Vlaicu, astfel că meciul era deja decis. În mitanul secund, fanii au avut ocazia să savureze una dintre cele mai frumoase faze din ultima vreme. Balonul a circulat pe traseul Vlaicu - Manole, acesta a pasat spectaculos pentru Csaba Gall, iar clujeanul a marcat în uralele asistenţei. Vlaicu, cel care deschisese repriza cu o lovitură de pedeapsă transformată, a ratat de această dată, balonul ţintind bara. Tabela nu s-a mai modificat până la final, iar România a izbutit o victorie liniştitoare şi mult mai uşoară faţă de cea din tur, când „stejarii" au câştigat cu 19-13. Echipa naţională de rugby revine la Cluj pe 22 februarie, atunci când va întâlni Spania