"Şepcile roşii" s-au revanşat în Cupă. "U" a defilat cu Arieşul Turda

Cele două formaţii s-au întâlnit pentru a doua oară în meci direct, după remiza din weekend, 2-2, din campionat.

"U" Cluj a învins cu 5-1 Sticla Arieşul Turda, pe teren propriu, astăzi, în sferturile Cupei României 2017-2018 pe judeţ.

Golurile "studenţilor" au fost marcate de Dorin Goga (min. 24, 36), Răzvan Moşuţi (min. 27), Brian Lemac (min. 32) şi Cristi Paşca (min. 39, penalty). Unicul gol al turdenilor a fost înscris de Alexandru Savu (min. 54).

Trupa lui "Papi" a început partida de pe Cluj Arena cu gândul revanşei. După 24 minute echilibrate, Dorin Goga a deschis scorul la capătul unui corner executat de Răzvan Moşuţi. La doar trei minute distanţă, rolurile s-au inversat, iar Moşuţi a dublat avantajul Universităţii din centrarea lui Goga.

În minutul 32, golgheterul "Şepcilor roşii" din campionat, Brian Lemac, şi-a trecut la rândul său numele pe lista marcatorilor. Recitalul nu s-a oprit aici, iar veteranul Goga a dus avantajul clujenilor la 4-0.

Ultimul gol al "studenţilor" a fost semnat de nou intratul Cristi Paşca, din penalty.

În actul secund, oaspeţii au reuşit să înscrie golul de onoare prin Alexandru Savu (`54). Mijlocaşul de 28 ani a marcat cu un şut din afara careului.

"Jocul a ieşit aşa cum mă aşteptam. Echipa a reacţionat foarte bine, mai ales în primele 60 minute. Victoria de azi ne oferă o perspectivă pozitivă pentru ceea ce urmează. Sâmbătă ne aşteaptă un meci foarte greu şi sper să fim la nivelul de azi, poate chiar mai sus. Băieţii îşi doresc foarte mult să confirme din punct de vedere individual, dar încercăm să fim cât mai organizaţi", a spus antrenorul Universităţii, Marius Popescu.

"E o victorie meritată pentru cei de la Universitatea. Am avut o primă repriză dezastruoasă, i-am şi certat pe băieţi la pauză. Dar schimbările pe care le-am făcut cred că au arătat adevărata faţă a echipei. Este greu să joci 4 meciuri în 10 zile, să le duci la intensitate fizică şi morală, mai ales ultimele două. De abia ieri ne-am întâlnit pentru antrenament, după meciul de sâmbătă. Îmi felicit băieţii pentru cele patru reprize, dintre care trei onorabile. Felicit şi Universitatea şi le urez succes în continuare", a declarat tehnicianul turdenilor, Artur Podar.

La capătul acestui rezultat, formaţia lui "Papi" şi-a asigurat calificarea în sferturile de finală din Cupa României 2017-2018 pe judeţ. Învingătoarea competiţiei de la acest nivel se va califica în faza naţională, de anul viitor.

Pentru Universitatea urmează meciul cu Olimpia Gherla, din campionat. Partida se dispută sâmbătă, 8 octombrie 2016, de la ora 16:00, pe Cluj Arena. De partea cealaltă, Arieşul Turda va întâlni, în deplasare, Unirea Tritenii de Jos.

FC UNIVERSITATEA CLUJ - STICLA ARIEŞUL TURDA 5-1 (5-0)

Locaţie: Cluj Arena

"U" Cluj (4-2-3-1):Rareş Pop - Fizeșan, Abrudan (71, Cîndea), Irimie, Hîmpea - Giurgiu (C), Kilin - Bercea (24, Pașca), Dorin Goga, Moșuți (46, Pintea) - Brian Lemac (83, Hațiegan)

Antrenor: Marius Popescu

Sticla Arieşul Turda (4-4-2): Lăkătuş - Nicoară, Soporan, Szakacs, Kiesz - Cecălăcean, Silaghi, Savu, Cocoară - Gheorghiţă Lăkătuş, Adrian David

Au mai intrat: Rareş Moldovan, Lucian Mărie, Fechete, Răzvan Moldovan

Antrenor: Artur Podar

Au marcat: Dorin Goga (min. 24, 36), Răzvan Moşuţi (min. 27), Brian Lemac (min. 32) şi Cristi Paşca (min. 39, penalty)/ Alexandru Savu (min. 54)

Brigadă de arbitri: Narcis Bodocan (centru), Ionuţ Câmpean şi Iulian Szekely (tuşă)

Observator de joc: Marcel Rus