CFR reușește ce n-a putut sezonul trecut. Să bată Timișoara. ”Feroviarii” se desprind la 8 puncte de FCSB

Seară excelentă pentru CFR Cluj. Echipa lui Dan Petrescu a învins cu 1-0 pe ACS Poli Timișoara, sâmbătă, pe teren propriu, în etapa cu numărul 21 din Liga 1.

Aveți mai jos comentariul live-text:

Min 93 - Final de partidă. CFR Cluj se impune cu 1-0 în fața lui ACS Poli Timișoara. Ardelenii acumulează 49 puncte în clasament și se desprind la 8 puncte de a doua clasată, FCSB. A fost ultimul meci din Gruia pentru CFR din acest an. Sezonul trecut, "feroviarii" au remizat de două ori în campionat cu Timișoara. Aceeași formație i-a eliminat pe "ceferiști" în sferturile Cupei României, la penalty-uri. În meciul tur din acest campionat, bănățenii au câștigat cu 4-3.

Min 92 - Arlauskis primește galben pentru tragere de timp.

Min 86 - Ultima înlocuire la CFR. Părăsește terenul Djokovic și este introdus Laurențiu Rus.

Min 83 - Schimbare la Timișoara. Iese Vașvari, intră Abraw.

Min 80 - Camora acuză o accidentare și primește îngrijri medicale. Căpitanul CFR-ului este schimbat cu Andrei Peteleu.

Min 78 - Înlocuire și la CFR. Iese Păun, intră Mailat.

Min 76 - Nou intratul Haruț este avertizat, după ce l-a faultat pe Camora.

Min 75 - A doua înlocuire la oaspeți. Iese Bîrnoi, intră Haruț.

Min 64 - Schimbare la Timișoara. Iese Doman, intră Curjuric.

Min 63 - Omrani înscrie, dar golul este anulat pe motiv de offside.

Min 54 - Este avertizat și Ovidiu Hoban, de la CFR.

Min 52 - Alin Șeroni primește un galben, în urma unui fault.

Min 50 - Șansă de 2-0 pentru CFR Cluj. Omrani primește o pasă de la Deac, reia spre poartă, dar Straton este la post.

Min 46 - A început repriza a doua!

Min 45+2 - Final de primă repriză. CFR - ACS Poli Timișoara 1-0. Revenim cu partea a doua peste aproximativ 15 minute.

Min 45+1 - Gooool CFR! Paulo Vinicius deschide scorul în Gruia, cu o lovitură de cap. Este prima sa reușită în tricoul "feroviarilor".

Min 45 - CFR trece din nou pe lângă gol. Ocazia i-a aparținut lui Djokovic.

Min 42 - Drăghici este avertizat.

Min 42 - Fotbalistul bănățenilor a revenit pe teren.

Min 40 - Gabriel Vașvari, de la ACS Poli Timișoara, iese de pe teren pentru a primi îngrijiri medicale.

Min 34 - Djokovic primește un cartonaș galben.

Min 33 - Altă șansă pentru CFR. Păun trage din careu, mingea e scoasă de Straton.

Min 29 - Ratare mare pentru ardeleni. Păun pătrunde în careu, șutează, dar balonul trece milimetric pe lângă poartă.

Min 21 - Ciprian Deac cade în careu, se cere penalty, dar mijlocașul lui CFR Cluj primește galben pentru simulare.

Min 15 - Omrani reia cu capul spre poartă, dar Straton este la post.

Min 11 - Ocazie de gol pentru CFR. Djokovic șutează puternic de la 20 de metri, dar mingea e scoasă în corner de Straton.

Min 8 - Camora șutează la poartă din careu, dar mingea e respinsă de Straton.

Min 7 - Nicio ocazie la cele două porți până în acest moment.

Min 1 - A început meciul.

Înainte de startul jocului, pe stadionul din Gruia s-a ținut un moment de reculegere în memoria Regelui Mihai I. Fostul șef de stat al României a decedat, marți, la vârsta de 96 ani.

ACS Poli Timișoara: Straton - Străuț, Șeroni, Melinte, Crețu - Vașvari, Artean (C) - Ciucur, Doman, Bîrnoi - Drăghici. Antrenor: Ionuț Popa

Rezerve: Curileac - Bocșan, Croitoru, Abraw, Curjuric, Haruț, Oprea

Formula de start a "ferviarilor": Arlauskis - Camora (C), Mureșan, Vinicius, Manea - Culio, Hoban - Păun, Djokovic, Deac - Omrani. Antrenor: Dan Petrescu

Rezerve: Vâtcă - Luchin, Peteleu, Rus, Mailat, Balde, Nouvier

Înaintea acestui joc, CFR Cluj ocupă locul 1 în campionat, cu 46 puncte. Timișoara este pe 9, cu 25 puncte.