CFR merge mai departe în Cupa României VIDEO

"Feroviarii" și-au asigurat calificarea în sferturile competiției, marți seara, după ce au învins pe propriul teren CSM Politehnica Iași cu 2-0.

BUD ȘI ROMAN DUC MAI DEPARTE PE CFR ÎN CUPA ROMÂNIEI

Actuala deținătoare a Cupei României a deschis scorul prin atacantul Cristi Bud (5). Vârful de 31 ani a reluat cu capul o centrare de pe partea stângă a lui Mario Camora. Avantajul echipei clujene a fost majorat de nou intratul Dan Roman, în repriza secundă. Fotbalistul adus chiar de la Poli Iași a înscris la prima atingere de balon, după o centrare a lui Tiago Lopes (73). Este prima reușită a lui Roman de la venirea în Gruia.

După victoria cu formația din Copou, CFR Cluj își continuă drumul spre apărarea trofeului cucerit la finalul sezonului precedent. Sferturile de finală ale Cupei României se vor desfășura anul viitor, pe 29 martie. În 16-imi, "feroviarii" au eliminat CSM Râmnicu Vâlcea, după ce s-au impus cu 1-0 pe arena din Zăvoi.

Pentru elevii lui Miriuță urmează partida de campionat cu Voluntari, meci programat sâmbătă, 17 decembrie 2016, începând cu ora 14:00. De partea cealaltă, CSM Politehnica Iași va primi vizita lui Dinamo.

În alte două jocuri desfășurate marți seara, din optimilor Cupei României 2016-2017, CS Afumați a pierdut cu 0-3 duelul cu ACS Poli Timișoara, iar CS Universitatea Craiova s-a impus cu 2-0 pe terenul celor de la Dacia Unirea Brăila.