Am visat frumos în primele 5 minute. România, învinsă de Croația la EuroBasket

România a fost învinsă cu 58-74 de Croația, la Sala Polivalentă din Cluj, în etapa a doua a grupei C de la EuroBasket 2017.

Selecționata lui Marcel Țenter a avut un început foarte promițător. Două coșuri de 3 puncte marcate de Andrei Mandache, respectiv Vlad Moldoveanu, plus 4 puncte înscrise de Cătălin Baciu, i-au adus un avantaj de 10 puncte României după primele 5 minute. Croația și-a revenit însă treptat, marcând primele 2 puncte din două aruncări libere, transformate de Bojan Bogdanovic.

A urmat coșul de 3 puncte al lui Dario Saric, 2 puncte marcate de Krunoslav Simon, plus un alt coș de 3 puncte înscris de Bogdanovic și Croația a restabilit egalitatea de pe tabelă, 10-10. Până la finalul sfertului 1, Croația s-a desprins la 8 puncte, 20-12. Croația și-a menținut avantajul și în celelalte trei sferturi, câștigând partida cu 74-58.

Scorurile pe sferturi au fost 20-12, 22-17, 15-13 și 17-16. Vlad Moldoveanu a înscris 14 puncte pentru ”vulturi”, celelalte reușite venind de la Andrei Mandache (9), Alexandru Olah (8), Radu Paliciuc (7), Cătălin Baciu (6), Bogdan Nicolescu (4), Octavian Calotă (4), Rolland Torok (3) și Kuti Nandor (3).

Pentru reprezentativa Croației au punctat Bojan Bogdanovic (21), Dario Saric (11), Luka Zoric (10), Marko Popovic (9), Leni Ukic (7), Filip Kruslin (6), Krunoslav Simon (4), Dragan Bender (3), Ivan Ramljak (2) și Darko Planinic (1).

A fost al doilea eșec al României de la EuroBasket 2017, după 68-83 în fața Cehiei. Selecționata pregătită de Marcel Țenter ocupă locul 5 în grupa C, cu 2 puncte. Croația este pe 2, având 4 puncte. Pentru ”vulturi” urmează marele duel cu ”regina” Europei, Spania. Meciul va avea luni, de la ora 20:30, la Sala Polivalentă din Cluj.