Victorie pentru Cristian și Mitu la Transylvania Open 2024. Câștigătoarea din 2022 a fost eliminată

| Foto: Transylvania Open

Perechea românească a trecut de favoritele 2 ale competiției de la Cluj-Napoca, Hruncakova și Panova, scor 6-4, 4-6, 10-7.

Beneficiare ale unui wild card la Transylvania Open 2024, Jaqueline Cristian și Andreea Mitu au obținut a doua victorie pe tabloul de dublu al competiției din BT Arena și s-au calificat în semifinale, reușind să le elimine pe favoritele 2, Hruncakova și Panova, scor 6-4, 4-6, 10-7.

În schimb, tabloul de simplu a propus un rezultat surpriză. Câștigătoarea trofeului din 2022, Anna Blinkova, a fost eliminată de Nuria Parrizas-Diaz. În primul set, iberica a dominat categoric și s-a impus cu 6-1.

Favorita 3 a turneului de la Cluj-Napoca a avut o răbufnire în setul secund, a revenit în meci și s-a impus cu 6-3. Totuși, decisivul a început cu o nouă prestație bună din partea lui Parrizas-Diaz, care a ajuns repede la 4-0. Blinkova a forțat din nou revenirea, însă, în ciuda unui ultim game extrem de disputat, jucătoarea din Spania reușește surpriza și se califică în turul următor, după 6-1, 3-6, 6-4.

De la 18:00, pe terenul central din BT Arena, principala favorită a turneului, Arantxa Rus, o va întâlni pe Alize Cornet.