Un etiopian a câştigat maratonul internaţional de la Cluj GALERIE FOTO

Atletul Ashenafi Erkolo, de 26 de ani, din Etiopia, a câştigat prima ediţie a maratonului internaţional desfăşurat astăzi la Cluj-Napoca.

„Sunt pentru prima dată în România. Am auzit de concurs prin intermediul managerului meu. A fost o competiţie dificilă, dar mă bucur nespus pentru acest premiu. Clujul mi se pare un oraş foarte frumos, primitor", a precizat pentru ZIUA de CLUJ Ashenafi Erkolo.

Câştigătorul a parcurs cei peste 42 de kilometri în 2 ore, 22 minute şi 16 secunde.  Participanţii au trecut linia de sosire în Piaţa Unirii, în prezenţa a aproximativ 200 de clujeni.

Premiul întâi a constat în 3.000 de lei, locul 2 - 2.500 de lei şi a fost câştigat de Sergiu Gaiduc din Republica Moldova, în timp ce locul 3, premiat cu 2.000 de lei, i-a revenit lui Zsolt Kovacs din Ungaria.