U-BT, înfrângere în primul meci din semifinalele Ligii Naționale. Campioana CSM Oradea s-a impus în prelungiri

| Foto: u-bt.ro

În ciuda avantajului terenului propriu, formația clujeană a cedat în primul meci al seriei împotriva orădenilor, scor 90-86.

Partida din runda a doua a play-off-ului a început echilibrat, fără ca cele două formații să se poată desprinde pe tabelă. Scorul după primele 10 minute a fost 21-21. Chiar dacă clujenii au început mai bine sfertul secund, orădenii au reușit să se redreseze rapid și, la pauză, conduceau cu 43-38.

La revenirea de la cabine, tot trupa condusă de Cristian Achim a condus ostilitățile. Oaspeții au condus pe toată durata perioadei de joc, iar înaintea ultimului sfert aveau un avantaj de cinci puncte, 63-58. În final, scorul a fost strâns și "studenții" chiar au reușit să revină și au trimis partida în prelungiri.

Cel mai bun marcator al clujenilor au fost Kyndall Dykes, care a reușit să marcheze 29 de puncte și să obțină cinci recuperări. Meciul doi al semfinalei dintre U-BT și CSM Oradea va avea loc marți, 14 mai, de la ora 20:30.