„U” Alexandrion urcă pe locul 3 cu victoria de la Târgu Mureș

Echipa clujeană de handbal feminin a înregistrat cea de-a treia victorie din play-out în fața formației SC Mureșul Tg. Mureș.

Clujencele s-au impus cu scorul de 25-22 pe terenul ultimei clasate din faza de play-out al Ligii Naționale. Meciul a fost câștigat în cea de-a doua repriză, după ce la pauză echipele au intrat la vestiare la egalitate, scor 11-11.

Pentru „U” Alexandrion au marcat Laslo (10 goluri), Paraschiv (5), Chintoan (3), Vălean (2), Ivan (2), Biriș (1), Popa (1), Cirjan (1).

Victoria le urcă pe hanbalistele antrenate de Carmen Amariei până pe locul al 3-lea al play-out-ului. Vă reamintim, locurile 3-4 urmează să joace un turneu de baraj pentru rămânerea în prima ligă, în timp ce echipele clasate pe locurile 5-6 retrogradează direct.

Următoarea partidă pe care o va susține „U” va avea loc la Cluj-Napoca, unde joi, 14 mai, va primi vizita liderelor de la CSM Cetate Devatrans.