Transylvania Open 2024. O nouă victorie pentru Ana Bogdan la Cluj-Napoca

| Foto: Transylvania Open

Favorita numărul 8 a turneului WTA250 s-a calificat în sferturile de finală ale competiției.

Față în față cu o sportivă mult mai puțin experimentantă, Ana Bogdan a avut parte de un duel complicat. Erika Andreeva i-a oferit o replică solidă, iar ultimul duel al zilei în BT Arena a fost unul echilibrat.

În primul set, cele două au mers cap la cap, până când Ana Bogdan a reușit să rupă echilibrul și să se impună, scor 6-4. Setul secund a fost mai complicat pentru româncă, însă favorita publicului a revenit de la 4-1 și a câștigat cu un dublu 6-4.

În penultimul meci, principala favorită de la Transylvania Open 2024, Arantxa Rus, a câștigat un meci maraton în fața lui Alize Cornet, scor 4-6, 6-4, 6-0, după aproape trei ore de joc.

Așadar, Ana Bogdan urmează să o întâlnească pe jucătoarea din Țările de Jos în sferturile de finală ale turneului WTA250 de la Cluj-Napoca.