Transylvania Open 2024. Karolina Pliskova completează "careul de ași" de la Cluj-Napoca

| Foto: Transylvania Open

Fostul lider mondial s-a impus fără emoții în fața Sarei Errani, scor 6-2, 6-0 în mai puțin de o oră.

Cel de-al patrulea sfert de finală al turneului de la Cluj-Napoca a fost la discreția Karolinei Pliskova. Deși Sara Errani reprezintă, la rândul său, un nume important, sportiva din Italia nu a avut nicio șansă.

Jucătoarea din Cehia a părut că își cunoaște la perfecție planul și obiectivul și a obținut victoria în mai puțin de o oră. În primul set a reușit rapid break-ul și apoi s-a impus cu 6-2.

În setul secund, Pliskova a arătat și mai bine pe terenul central din BT Arena, nu i-a mai dat nicio șansă lui Errani și a câștigat cu 6-2, 6-0.

Pentru un loc în finală, fostul lider al ierarhiei WTA se va duela cu Harriet Dart, jucătoare venită din calificări.