Transylvania Open 2023. Tamara Korpatsch s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Cluj-Napoca

| Foto: ZIUA de Cluj

Jucătoarea din Germania a învins-o pe Jodie Burrage, cap de serie numărul 8, scor 2-6, 6-2, 7-6(5).

Chiar dacă a început slab primul set, britanica și-a revenit rapid și a reușit să își adjudece primul set, scor 6-2. În setul secund, Tamara Korpatsch a arătat un nivel mai bun și, ajutată și de erorile adversarei, a prelungit suspansul.

Setul decisiv a fost unul echilibrat, iar când jucătoarea din Germania se pregătea să servească pentru meci, Jodie Burrage a reușit un break la 0 și a rămas în lupta pentru calificare. Chiar dacă părea deja învinsă, Tamara Korpatsch a revenit de la 5-1 în tie-break și a câștigat în cele din urmă, scor 2-6, 6-2, 7-6(5).

În primul meci al zilei, Emiliana Arango (118 WTA) a trecut de Jil Teichmann (142 WTA), scor 6-3, 6-3. Pe tabloul de dublu, perechea Jakupovic/Khromacheva a trecut de cuplul Minnen/Wickmayer, scor 6-1, 6-2.

Pe terenul central urmează întâlnirea dintre Elena Gabriela Ruse și Anna Bondar.