Transylvania Open 2023. Succes pentru Jaqueline Cristian în primul tur la Cluj-Napoca

| Foto: ZIUA de Cluj

Favorita publicului s-a impus în fața elvețience Celine Naef, scor 6-4, 6-4, la capătul unui meci ce a durat o oră și 39 de minute.

Setul întâi a fost unul echilibrat, ambele jucătoare profitând de calitatea propriului serviciu. Jaqueline Cristian a fost cea care a rupt echilibrul în game-ul 9 și mai apoi a câștigat primul set, scor 6-4.

Situația a stat la fel și în setul secund până când românca a reușit primul break. Jaqueline a reușit să controleze jocul și să obțină calificarea în turul următor, scor 6-4, 6-4.

Pe terenul central urmează meciul dintre Miriam Bulgaru și favorita 4 a turneului de la Cluj-Napoca, Rebeka Masarova.

În schimb, pe terenul 2 se va disputa meciul de dublu dintre perechile Bara/Cristian și Niculescu/Friedsam, după ce Jaqueline se va recupera în urma meciului de la simplu.