Transylvania Open 2023. Perechea Niculescu/Friedsam a pierdut în semifinale

| Foto: ZIUA de Cluj

Cuplul româno-german, cap de serie numărul 4, a fost învins de perechea Jeanjean/Strakhova, scor 2-6, 7-6(6), 11-9.

Anna-Lena Friedsam și Monica Niculescu au dominat primul set al întâlnirii, pe care l-au câștigat fără emoții și fără prea multă opoziție din partea adversarelor, scor 6-2.

Setul secund a fost ceva mai echilibrat, Jeanjean și Strakhova reușind să ridice nivelul și să pună presiune pe adversare. După mai bine de o oră, franțuzoaica și ucraineanca au câștigat în tie-break, scor 7-6(6).

Super tie-break-ul a fost unul tensionat. Având avantajul moral, Jeanjean și Strakhova păreau că se îndreaptă spre victorie, însă Niculescu și Friedsam au revenit și a condus chiar cu 9-8, însă în cele din urmă au fost învinse, scor 2-6, 7-6(6), 11-9.

Pe terenul central în sfertul de finală de la simplu, Tamara Korpatsch a trecut de Daria Snigur, scor 3-6, 6-2, 6-4, după două ore și 7 minute.

Următoarea partidă va fi cea dintre Elena Gabriela Ruse și Emiliana Arango.