Transylvania Open 2023. Patricia Țig, eliminată după un nou meci de peste două ore

| Foto: ZIUA de Cluj

Venită din calificări, Ekaterina Makarova a învins-o pe româncă, scor 6-2, 2-6, 6-3, după două ore și 31 de minute.

La fel ca în precedentul tur, Patricia Țig a suferit din cauza lipsei de constanță. Românca a alternat momentele foarte bune cu erori inexplicabile, iar primul set i-a revenit Ekaterinei Makarova, scor 6-2.

În cel de-al doilea set, Țig a ridicat nivelul evoluției sale și a ajuns rapid la 3-0. Grație începutul bun de set, sportiva în vârstă de 29 de ani a reușit să reziste și să trimită partida în decisiv.

Emoțiile negative și-au spus cuvântul în cazul Patriciei Țig, care a pierdut de două ori consecutiv pe propriul serviciu.

Meciul a fost unul solicitant pentru ambele sportive, care au cerut pauze medicale în cel de-al treilea set. În cele din urmă, Ekaterina Makarova a avut moralul mai bun și-a impus cu 6-2, 2-6, 6-3.