Transylvania Open 2023. Eva Lys face o nouă victimă printre românce

| Foto: ZIUA de Cluj

După ce a eliminat-o pe Sorana Cîrstea, jucătoarea din Germania a trecut și de Jaqueline Cristian, scor 2-6, 7-5, 6-2.

Chiar dacă primul set părea a fi unul echilibrat, iar cel de-al doilea game a durat minute bune, Jaqueline Cristian a preluat curând inițiativa.

Românca a controlat și și-a adjudecat primul set, scor 6-2, spre bucuria publicului din BT Arena.

În setul secund, pentru mult timp părea că nu se va pune problema învingătoarei, însă situația avea să se schimbe. Eva Lys a profitat de nesiguranța adversarei, care a ratat o minge de meci, și a trimis partida in decisiv.

Seria erorilor din partea româncei a continuat, chiar dacă a fost susținută de putinii fani prezenți în BT Arena după miezul nopții. Jucătoarea din Germania a fost mai concentrată pe final și a reușit să câștige.

Așadar, Jaqueline Cristian a ratat șansa de a completa tripleta românească din sferturile de finală, acolo unde s-au calificat Gabriela Ruse și Ana Bogdan.