Transylvania Open 2022. Anastasia Potapova este prima câștigătoare a zilei

| Foto: ZIUA de Cluj

Cap de serie numărul 4, rusoaica a câștigat duelul din primul tur cu Ann Li, scor 6-2, 7-6(5).

Primul set al meciului a fost marcat de imposibilitatea celor două jucătoare de a câștiga pe propriul serviciu. În cele din urmă, Potapova a reușit sa controleze ultimele game-uri și să se impună cu 6-2.

În startul setului secund, serviciul ambelor sportive a fost mai eficient, însă situația a revenit rapid la cea din prima parte. Setul s-a decis la tie-break, unde Potapova a greșit mai puțin și a câștigat, scor 6-2, 7-6(5).

Pe terenul doi, Kamilla Rakhimova (127 WTA) a câștigat meciul cu Olga Danilovic (159 WTA), scor 6-2, 6-4.

În schimb, pe terenul central urmează întâlnirea dintre Nuria Parrizas-Diaz și Irina Bara, iar pe terenul doi meciul dintre Oceane Dodin și Harriet Dart.