Surpriză la Transylvania Open 2022. Venită din calificări, Anna Blinkova s-a calificat în semifinale

| Foto: facebook.com/TransylvaniaOpen

Jucătoarea aflată pe poziția 138 WTA a învins-o pe Anhelina Kalinina (45 WTA), cap de serie numărul 2, scor 6(7)-7, 6-1, 6-3.

Deși diferența de clasament dintre cele două sportive era de aproape 100 de poziții, primul set a stat sub semnul echilibrului, iar Kalinina s-a impus la tie-break, 7-6(7).

În setul secund, Blinkova a controlat jocul de la un capăt la altul și a forțat decisivul, după ce a câștigat cu 6-1.

Cel de-al treilea set a fost asemănător cu precedentul. Blinkova a avut un nivel mai bun decât al adversarei și a reușit să se impună după două ore și 39 de minute, scor 6(7)-7, 6-1, 6-3.

Pe terenul central de la Transylvania Open urmează ultimul meci din sferturile de finală, Nuria Parrizas-Diaz vs. Xiyu Wang.