Simona Halep s-a calificat în turul 2 la US Open

| Foto: sportsnet.ca

Simona Halep s-a calificat în runda a doua a turneului US Open, ultimul turneu de Mare Şlem al anului, marţi, după ce a învins-o pe americanca Nicole Gibbs, locul 135 WTA.

Halep (27 ani), campioana en titre de la Wimbledon, a obţinut o victorie muncită în faţa unei adversare (26 ani) care a avut o evoluţie peste locul pe care îl ocupă în clasamentul mondial (135).

Simona Halep a câştigat într-o oră şi 50 de minute, după ce la precedentele două ediţii a pierdut în primul tur.

Românca a început bine meciul şi a condus cu 2-0 şi 3-1, dar Gibbs a dat o replică bună şi a reuşit să egaleze, 3-3. Halep a făcut un nou break, l-a consolidat, iar apoi şi-a adjudecat setul cu 6-3, la a cincea minge de set.

Halep a început slab actul secund şi Gibbs, care a avut o defensivă impecabilă, a condus cu 2-0 şi 4-1. Halep a făcut un break, s-a apropiat la 2-4, dar şi-a pierdut serviciul (2-5). Fostul lider mondial a salvat şase mingi de set şi a făcut break, 3-5, dar nu a reuşit să îşi fructifice serviciul şi Gibbs a egalat la seturi.

În decisiv, Halep a fost mai agresivă, mai concentrată şi a început cu break, apoi s-a desprins la 2-0. Americanca şi-a făcut serviciul, dar Halep a părut de neoprit, dominând categoric jocul şi ducând scorul la 5-1. Gibbs a mai făcut un ghem, dar Halep a încheiat conturile cu 6-2 în decisiv.

Halep a avut un as în acest meci şi a făcut 2 duble greşeli, câte a avut şi Gibbs. Procentajul la punctele făcute cu primul serviciu a fost favorabil americancei (51%-57%), dar la al doilea a aparţinut româncei (58%-32%). Halep a dominat la capitolul mingi direct câştigătoare, 34-18, dar avut şi mai multe erori neforţate, 42-35.

Simona Halep câştigase şi primul său meci cu Gibbs, anul trecut, în primul tur la Shenzhen, cu 6-4, 6-1.

Românca şi-a asigurat un cec de 100.000 de dolari şi 70 de puncte WTA. Următoarea sa adversară va fi o altă americancă, Taylor Townsend (23 ani, 116 WTA), care a dispus tot marţi de Katerina Kozlova (Ucraina), cu 3-6, 6-3, 6-2, reuşind 12 aşi.

Halep a câştigat toate cele trei meciuri cu Townsend, în 2017, în turul al doilea la Cincinnati, cu 6-4, 6-1, în 2018 la Roland Garros, în turul al doilea, cu 6-3, 6-1, şi anul acesta în turul al doilea la Miami, cu 6-1, 6-3.