Simona Halep, calificare în turul al doilea la Australian Open

| Foto: lastwordontennis.com

Fostul lider mondial a trecut în două seturi de Jennifer Brady (49 WTA), scor 7-6, 6-1, după o adevărată demonstrație de forță în setul secund.

Partida din primul tur al competiției de la Melbourne a început slab pentru Halep, iar Jennifer Brady a condus cu 2-0 și 3-1. Totuși, românca a revenit și a egalat la 4 cu primul său break. În finalul setului, fostul lider mondial a avut nervii mai tari și a reușit să se impună, scor 7-6. În setul secund, Halep a oferit o adevărată demonstrație de forță. Campioana de la Wimbledon a pierdut un singur game și a reușit să se impună cu 7-6, 6-1, într-o oră și 38 de minute.

În turul următor, Simona Halep se va duela cu câștigătoarea duelului dintre britanica Harriet Dart și japoneza Misaki Doi.