"Șepcile roșii" au învins la limită FC Brașov la revenirea pe Cluj Arena

| Foto: FC Universitatea Cluj

Formația pregătită de Erik Lincar a câștigat duelul împotriva nou-promovatei, scor 1-0.

Universitatea Cluj a preluat inițiativa încă din primele secvențe ale partidei și s-a instalat în jumătatea adversă. "Studenții" au controlat jocul, însă au întâmpinat probleme serioase în fața barajului defensiv al oaspeților.

Elevii lui Lincar s-au bazat mai mult pe încercări de la mare distanță, însă mingile au trecut de cele mai multe ori la mare distanță de țintă.

În schimb, brașovenii nu au contat în ofensivă, iar Gorcea a avut o repriză liniștită. Astfel, la pauză, pe Cluj Arena, scorul era 0-0.

La revenirea de la cabine, clujenii au intrat mai concentrați și au reușit să deschidă scorul. La 11 minute de la reluare, Haită a primit balonul în marginea careului, a pătruns spre centru și l-a executat pe Mutu cu un șut la colțul lung (56).

Deși "studenții" au redus din turație, oaspeții nu au reușit să pună probleme. "U" Cluj a avut posesia, însă nu a concretizat niciuna dintre acțiunile ofensive.

Astfel, Universitatea Cluj s-a impus cu 1-0 și continuă drumul spre promovare.