Rusia preia conducerea în duelul din Fed Cup cu România. Ana Bogdan nu a reușit un nou succes

| Foto: facebook.com/romaniafedcup

Ekaterina Alexandrova a reușit să treacă de Ana Bogdan în primul meci al zilei, scor 7-5, 3-6, 7-5, în două ore și 26 de minute.

Într-o atmosferă superbă, așa cum publicul din Sala Polivalentă a obișnuit, cel de-al treilea meci al înfruntării România Rusia a fost unul echilibrat. Ana Bogdan (90 WTA) și Ekaterina Alexandrova (28 WTA) au mers cap la cap în primul set până la 5-5. Rusoaica a reușit un break, apoi a câștigat pe propriul serviciu și s-a impus cu 7-5.

Setul secund i-a aparținut în totalitate Anei Bogdan. Românca i-a dat puține șanse adversarei și s-a impus cu 6-3, după 32 de minute de joc. În decisiv s-a repetat scenariul din primul set. Ambele jucătoare s-au bazat pe propriul serviciu și egalitatea s-a păstrat până la 5-5. Totuși, rusoaica a reușit break-ul și și-a adjudecat setul și meciul, scot 7-5, 3-6, 7-5.

Următorul duel al întâlnirii România – Rusia va fi cel dintre Gabriela Ruse și Veronika Kudermetova.