România învinge Portugalia în Cupa Davis. Marius Copil aduce punctul decisiv “tricolorilor”

| Foto: facebook.com/romaniadaviscup

După aproape două ore de joc, Copil l-a învins pe Joao Sousa, scor 6-3, 2-6, 6-4 și a adus victoria echipei naționale în Cupa Davis.

La doar câteva minute după încheierea jocului de dublu în care ambii tenismeni au evoluat, Marius Copil a început cum nu se poate mai bine primul meci de simplu al zilei. Jucătorul de pe locul 250 ATP a câștigat primele trei game-uri, care i-au asigurat și succesul în primul set, scor 6-3.

Startul setului secund a fost unul echilibrat, însă, treptat, Sousa a preluat inițiativa. Portughezul a reușit primul break în game-ul cu numărul șase și apoi a încheiat setul tot cu un break, scor 6-2.

Cei doi jucători au menținut același nivel și în setul decisiv, iar partida a fost una echilibrată. Totuși, Marius Copil și-a păstrat calmul, a încheiat partida cu un as și a adus victoria României în fața Portugaliei, scor 3-1.