România învinge Portugalia în Cupa Davis. Marius Copil aduce punctul decisiv “tricolorilor”

| Foto: facebook.com/romaniadaviscup

După aproape două ore de joc, Copil l-a învins pe Joao Sousa, scor 6-3, 2-6, 6-4 și a adus victoria echipei naționale în Cupa Davis.

Abonează-te pe   Poza noua 31.03.2021
Pentru mai multe informaţii de ultimă oră vizitează pagina principală ZIUA DE CLUJ

La doar câteva minute după încheierea jocului de dublu în care ambii tenismeni au evoluat, Marius Copil a început cum nu se poate mai bine primul meci de simplu al zilei. Jucătorul de pe locul 250 ATP a câștigat primele trei game-uri, care i-au asigurat și succesul în primul set, scor 6-3.

Startul setului secund a fost unul echilibrat, însă, treptat, Sousa a preluat inițiativa. Portughezul a reușit primul break în game-ul cu numărul șase și apoi a încheiat setul tot cu un break, scor 6-2.

Cei doi jucători au menținut același nivel și în setul decisiv, iar partida a fost una echilibrată. Totuși, Marius Copil și-a păstrat calmul, a încheiat partida cu un as și a adus victoria României în fața Portugaliei, scor 3-1.