România a învins Serbia în BJK Cup. Echipa feminină de tenis va juca în calificările pentru turneul final

| Foto: facebook.com/FRTenis

Reprezentativa României a trecut de cea a Serbiei, scor 3-0, în play-off-ul pentru Grupa Mondială.

Jaqueline Cristian (25 ani, 98 WTA), care iniţial trebuia să joace cu Mia Ristic (17 ani, 353 WTA), a avut nevoie de aproape trei ore de joc (2 h 53 min) pentru a trece de Radivojevic (18 ani, 276 WTA).

Meciul a fost unul foarte disputat, echilibrat, în care au abundat erorile neforţate (40 Cristian, 48 Radivojevic).

În decisiv, sârboaica a condus cu 4-2, dar Jaqueline Cristian a reuşit să revină şi să egaleze (4-4, 5-5), apoi a salvat două mingi de break la 5-5, impunându-se cu 7-5, după ce Radivojevic a comis două duble greşeli în ultimul ghem.

Vineri, în primele meciuri de simplu, Gabriela Ruse (26s ani, 125 WTA) a învins-o pe Mia Ristic (17 ani, 353 WTA) cu 7-6 (7/2), 6-3, iar Jaqueline Cristian a dispus de Aleksandra Krunic (30 ani, 689 WTA) cu 7-5, 6-4.

România va evolua în primăvara anului viitor în calificările pentru turneul final al competiţiei, iar Serbia va juca în Grupa I.

În aprilie, România a fost învinsă de Slovenia, la Koper, cu 3-2, după ce a condus cu 2-0, ratând calificarea la turneul final. Serbia a câştigat Grupa B a zonei Europa/Africa a Grupei valorice I, după 1-2 cu Suedia şi 3-0 cu Croaţia, 2-1 cu Bulgaria, 3-0 cu Danemarca şi 2-1 cu Norvegia.

Serbia conducea România cu 2-1 în meciurile directe, după ce s-a impus cu 2-1 în 2007, în primul tur al Grupei I, zona Europa/Africa, la Plovdiv, şi cu 2-1 în 2008, în aceeaşi fază. În 2014, la Bucureşti, România câştiga cu 4-1 şi promova în Grupa Mondială a Fed Cup (actuala Billie Jean King Cup).