Record: cel mai lung set din actualul sezon voleibalistic s-a înregistrat la Dej VIDEO

Primul set al partidei Unirea Dej - SCMU Craiova a consemnat un record în acest sezon voleibalistic. Vezi cât a fost scorul.

În această după-amiază, la Dej, s-a disputat meciul de volei masculin dintre Unirea Dej şi SCMU Craiova, câştigat de formaţia clujeană cu scorul de 3-0. Deşi începutul primului set nu anunţa nimic, finalul a fost unul nerecomandat cardiacilor. Voleibaliştii celor două formaţii au mers cap la cap (21-23, 24-24, 26-27, 30-29, 34-33), iar prima rundă s-a încheiat cu un neverosimil 38-36.

Odată cu finalul primului act, în Sala Sporturilor din Dej s-a consemnat cel mai lung set din sezonul voleibalistic 2011-2012. În final, Unirea Dej a reuşit să se impună cu 3-0 (38-36, 25-17, 25-16).

„A fost un meci bun, chiar dacă primul set a fost atât de palpitant. A fost strâns, însă cred că şi spectacolul a fost pe măsură. Suspansul face parte din sport", a declarat pentru ziuadecj.ro antrenorul Unirii Dej, Victor Lazăr.

Un alt set extrem de echilibrat a avut loc în etapa a 15-a, la partida dintre "U" Cluj şi CSM Bucureşti (setul 1, câştigat de clujeni cu 37-35).