Noul clasament WTA. Jaqueline Cristian a avansat peste 60 de poziții după victoria de la Trnava

| Foto: Transylvania Open

Patru sportive din România se numără printre cele mai bine clasate 100 de sportive în ierarhia mondială.

Simona Halep și-a păstrat locul al 19-lea în clasamentul WTA, chiar dacă este suspendată, Irina Begu a pierdut două poziții și a ajuns pe 28, Ana Bogdan a rămas pe locul 57, în timp ce Sorana Cîrstea a coborât până pe poziția 83 mondială.

În clasamentul WTA urmează Elena Gabriela Ruse, care a avansat pe locul 147, iar Irina Bara a pierdut două locuri și ocupă poziția 193 mondială.

Cel mai mare avans a fost înregistrat de Jaqueline Cristian, care a câștigat turneul ITF de la Trnava (Slovacia), după o finală cu Oceane Dodin, scor 7-6(9-7), 7-6(4). Românca a urcat 64 de locuri, până pe poziția 202 WTA.

Gabriela Lee (201 WTA), Alexandra Cadanțu-Ignatik (221 WTA) și Miriam Bulgaru (255 WTA) sunt celelalte românce din Top 300.