Naționala feminină de tenis de masă s-a calificat în sferturile Campionatului European

| Foto: Mircea Roșca

În cel de-al doilea meci al Grupei B a turneului continental, România s-a impus în fața Italiei, scor 3-1.

Ca și în primul joc din grupă, cel cu Belgia, Bernadette Szocs a fost cea care a început partida. Jucătoarea în vârstă de 26 de ani a adus primul punct al echipei naționale, după ce a învins-o pe Debora Vivarelli, scor 3-0 (11-9, 11-4, 11-6).

Eliza Samara a fost cea de-a doua jucătoare a României care a evoluat în partida cu Italia și a avut parte de un meci ceva mai complicat. Reprezentanta gazdelor a pierdut dramatic în fața Giorgiei Piccolin, scor 2-3 (9-11, 11-9, 11-1, 11-13, 9-11).

În meciul al treilea a venit rândul Danielei Dodean Monteiro să evolueze. Jucătoarea în vârstă de 33 de ani a punctat pentru România, scor 3-1 (9-11, 11-8, 11-7, 13-11) în fața Jamilei Laurenti.

Pentru meciul decisiv Bernadette Szocs a revenit și s-a duelat cu Giorgia Piccolin. Românca s-a impus în fața italiencei, scor 3-1 (7-11, 11-7, 12-10, 12-10).