Meci maraton la Transylvania Open 2023. Patricia Țig a câștigat împotriva Marthei Matoula

| Foto: ZIUA de Cluj

Românca a învins jucătoarea venită din calificări, scor 6-4, 6(5)-7, 6-3 la capătul unui meci ce a durat 3 ore și 6 minute.

În primul set, ambele sportive au întâmpinat probleme pe propriu serviciu și nu au reușit să fructifice acest avantaj. În cele din urmă, Patricia Țig s-a dovedit a fi mai puternică și s-a impus cu 6-4.

În setul secund, sportiva din Grecia a acuzat probleme fizice și chiar a avut nevoie de intervenția medicului. Având și avantajul moral, favorita publicului a încercat să profite, dar a ratat 3 mingi de meci și situația s-a complicat. Matoula a revenit miraculos și a reușit să trimită partida în decisiv după 7-6(5) în tie-break.

În setul decisiv, seria erorilor pe propriul serviciu a continuat timp de 5 game-uri. Abia în cel de-al 6-lea Țig a reușit să se impună și apoi s-a îndreptat spre victorie.

Astfel, cele două românce care au evoluat astăzi pe tabloul de simplu de la Transylvania Open 2023, Miriam Bulgaru și Patricia Țig, au obținut calificarea în turul secund.

Pe tabloul de dublu, perechea Jeanjean/Strakhova a trecut de cuplul Grammatikopoulou/Lechemia scor 6-2, 6-2.