Jodie Burrage și Jil Teichmann sunt noile campioane în proba de dublu la Transylvania Open 2023

| Foto: ZIUA de Cluj

Cuplul britanico-elvețian a câștigat finala în două seturi contra perechii Leolia Jeanjean/Valeriya Strakhova, scor 6-1, 6-4.

După ce le-au eliminat pe favoritele numărul 1 în sferturile de finală, Jodie Burrage și Jil Teichmann au fost de neoprit până au pus mâinile pe trofeul de la Tranyslvania Open 2023.

Cele două au dominat clar primul set al întâlnirii cu Leolia Jeanjean și Valeriya Strakhova, pe care l-au câștigat categoric, scor 6-1, după doar 25 de minute.

Setul secund avea să fie ceva mai echilibrat, iar cele două perechi au mers cap la cap timp de 6 game-uri. Burrage și Teichmann au reușit break-ul și s-au îndreptat spre victorie, scor 6-1, 6-4.

Începând cu 17:30, pe terenul central se va disputa marea finală de pe tabloul de simplu, dintre Elena Gabriela Ruse și Tamara Korpatsch.