Jaqueline Cristian și-a încheiat aventura pe tabloul de simplu la WInners Open 2021

Românca de pe poziția 149 WTA a pierdut în fața experimentatei jucătoare din Germania, scor 6-4, 6-3, într-o oră și 39 de minute.

Primul set al confruntării a fost unul echilibrat. Cele două jucătoare au mers cap la cap, până în ultimul game al setului, când Jaqueline Cristian și-a pierdut serviciul, iar Petkovic s-a impus cu 6-4.

În setul secund, serviciul nu a mai funcționat atât de bine la niciuna dintre cele două jucătoare, însă experiența lui Petkovic a fost decisivă, iar jucătoarea din Germania a reușit calificarea în sferturi, scor 6-4, 6-3.

De la această oră de dispută înfruntarea Tsurenko - Mendez, iar pe tabolul de dublu perechea Piter/Sherif înfruntă cuplul Krunic/Marozava.