Început ratat de sezon pentru Simona Halep. Românca a fost eliminată în primul tur la Sydney

Liderul clasamentului mondial a cedat în fața australiencei Ashleigh Barty (15 WTA), scor 6-4, 6-4.

Începutul noului an nu a fost unul norocos pentru Simona Halep, care a pierdut chiar primul meci din 2019. După o pauză îndelungată, românca a revenit în competiție, la Sydney, turneu ce se vrea a fi o pregătire pentru primul Grand Slam al anului, Australian Open.

Primul set a fost unul echilibrat, iar Halep a avut chiar șansa unui break la 4-4, însă australianca și-a adjudecat primul act cu 6-4. În setul secund, liderul ierarhiei mondiale a condus cu 4-3, dar Barty a câștigat trei seturi consecutive și s-a impus cu un scor identic. A fost a trei întâlnire dintre cele două sportive, primele două fiind câștigate de Halep, în toamna anului trecut.

Pentru româncă urmează primul Grand Slam al anului, Australian Open, turneu la care Halep a jucat finala în 2018.