În sfârșit victorie! Simona Halep a câștigat titlul de la Roland Garros

Halep a câștigat la Roland Garros
Match, Mademoiselle Halep! Românca are o șansă uriașă pentru primul titlu de Grand Slem din carieră

Românca a obținut primul Grand Slam al carierei după ce a învins-o pe Sloan Stephens, scor 3-6, 6-4, 6-1.

Meciul din ultimul act al turneului de la Paris a avut un început echilibrat. Totuși, americanca a reușit break-ul în game-ul al patrulea și nu a mai cedat până la final. Jocul a fost caracterizat de schimburi lungi, dar și de o defensivă bună a lui Stephens, care a surpins-o pe Halep. Numărul 10 mondial s-a impus în 42 de minute, scor 6-3.

Setul secund a început mai bine tot pentru jucătoarea din Statele Unite, care a reușit break-ul în chiar primul game. Simona a revenit repede și a reușit, la rândul său, două break-uri consecutive. Liderul mondial a jucat excelent până la final și și-a adjudecat al doilea set, în 44 de minute, scor 6-4.

Partida a intrat în decisiv, dar ultimul set al jocului a fost unul fără istoric. Halep a jucat entuziasmant, în timp ce adversara ei a căzut atât din punct de vedere fizic, cât și psihic. Astfel, românca s-a impus în două ore și patru minute, scor 3-6, 6-4, 6-1.

Simona Halep, numărul unu WTA, a reușit după victoria de la Roland Garros să câștige primul titlu de Grand Slam al carierei.