Guardiola și-a învins fosta echipă. Rezultatele serii din Champions League

După meciurile de azi s-au stabilit primele patru formații care vor evolua în optimile competiției.

Astăzi s-au desfășurat primele partide din etapa a patra a grupelor Ligii Campionilor. Capul de afiș al serii, Manchester City - FC Barcelona, s-a încheiat cu victoria "cetățenilor", scor 3-1. Echipa lui Guardiola a fost condusă după golul lui Messi (21), dar a reușit să egaleze spre finalul primei reprize prin Gundogan (39). Englezii nu s-au oprit aici, iar în repriza secundă și-au asigurat toate cele trei puncte prin lovitura liberă a lui De Bruyne (51) și un alt gol înscris de Gundogan (75).

Pep Guardiola și-a luat, astfel, revanșa față de fosta sa echipă. În tur, catalanii s-au impus cu 4-0 pe Camp Nou după un hatt-trick al lui Messi și un gol marcat de brazilianul Neymar. Barcelona rămâne pe primul loc în Grupa C, cu 9 puncte și un golaveraj de 14-4. Trupa antrenată de Luis Enrique mai are nevoie de un punct pentru a-și asigura calificarea în faza următoare a competiției. De partea cealaltă, City acumulează 7 puncte și un golaveraj de 10-8. "Cetățenii" au luat o opțiune serioasă pentru locul secund din grupă.

După meciurile de azi s-au stabilit și primele patru formații care vor evolua în optimile Champions League. E vorba de Arsenal, PSG, Atletico Madrid și Bayern Munchen.

Rezultatele serii:

Ludogoreț Razgrad - Arsenal Londra 2-3 (Cafu 12, Keșeru 15/ Xhaka 20, Giroud 42, Ozil 88)

FC Basel - PSG 1-2 (Zuffi 76/ Matuidi 43, Meunier 90)

Beșiktaș - Napoli 1-1 (Quaresma 78 penalty/ Hamsik 82)

Benfica - Dinamo Kiev 1-0 (Salvio 45 penalty)

Borussia Mochengladbach - Celtic 1-1 (Stindl 32/ Dembele 76)

Manchester City - FC Barcelona 3-1 (Gundogan 39, 75; De Bruyne 51/ Messi 21)

Atletico Madrid - FC Rostov 2-1 (Griezmann 28, 93/ Azmoun 30)

PSV Eindhoven - Bayern Munchen 1-2 (Arias 14/ Lewandowski 34 penalty, 73)