Grecia - România 3-1 (final)

Grecia a învins cu 3-1 România vineri seară în manşa tur a meciului de baraj pentru calificarea la Campionatul Mondial de fotbal din 2014.

Echipa gazdă a deschis scorul prin Mitroglou, în minutul 14 după care România a reuşit să egaleze după doar trei minute prin Bogdan Stancu.

La faza care a urmat golului egalizator elenii au revenit în avantaj, Salpingidis reuşind să puncteze în minutul 20.

Cei doi antrenori, Victor Piţurcă, respectiv Fernando Santos, au început cu următoarele formule:

România - Lobonţ, Măţel, Goian, Gardoş, Raţ, Bourceanu, Cociş, Torje, Stancu, Tănase, Marica.

Grecia - Karnezis, Torosidis, Siovas, Papasthatopoulous, Holebas, Maniatis, Katsouranis, Tziolis, Salpingidis, Mitroglou, Samaras.

UPDATE Mitroglou a mai punctat o dată pentru gazde, în minutul 66, golul său pecetluind şi scorul final. În minutul 90+1 Costin Lazăr a fost eliminat pentru cel de-al doilea galben.

Manşa retur se va disputa marţi, 19 noiembrie, la Bucureşti.